NCP551SN15T1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP551SN15T1
NCP551SN15T1
Part Number
NCP551SN15T1
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 5TSOP
Data sheet
NCP551SN15T1.pdf
Delivery Services
NCP551SN15T1
Comments
    NCP551SN15T1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)0.22V @ 10mA
    Current - Supply (Max)8 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-TSOP
    Current - Quiescent (Iq)8 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V