NCP551SN18T1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP551SN18T1
NCP551SN18T1
Part Number
NCP551SN18T1
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 5TSOP
Data sheet
NCP551SN18T1.pdf
Delivery Services
NCP551SN18T1
Comments
    NCP551SN18T1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)0.22V @ 10mA
    Current - Quiescent (Iq)8 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V