NCP565D2T12
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP565D2T12
NCP565D2T12
Part Number
NCP565D2T12
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1.5A D2PAK
Data sheet
NCP565D2T12.pdf
Delivery Services
NCP565D2T12
Comments
    NCP565D2T12 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR85dB ~ 75db (120Hz ~ 1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Control Features-
    Current - Output1.5A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)9V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageD2PAK-3
    Current - Quiescent (Iq)3 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V