NCP580SQ15T1G
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP580SQ15T1G
NCP580SQ15T1G
Part Number
NCP580SQ15T1G
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 1.5V 120MA SC82AB
Data sheet
NCP580SQ15T1G.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
NCP580SQ15T1G
Comments
    NCP580SQ15T1G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-82A, SOT-343
    Control FeaturesEnable
    Current - Output120mA
    Protection FeaturesOver Current
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.7V @ 120mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSC-82AB
    Current - Quiescent (Iq)160 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V