NCP580SQ25T1G
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP580SQ25T1G
NCP580SQ25T1G
Part Number
NCP580SQ25T1G
Description
IC REG LINEAR 2.5V 120MA SC82AB
Data sheet
NCP580SQ25T1G.pdf
Delivery Services
NCP580SQ25T1G
Comments
    NCP580SQ25T1G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (1kHz)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output120mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.35V @ 120mA
    Supplier Device PackageSC-82AB
    Current - Quiescent (Iq)160 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V