NCP582DSQ33T1G
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP582DSQ33T1G
NCP582DSQ33T1G
Part Number
NCP582DSQ33T1G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SC82AB
Data sheet
NCP582DSQ33T1G.pdf
Delivery Services
NCP582DSQ33T1G
Comments
    NCP582DSQ33T1G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.35V @ 150mA
    Supplier Device PackageSC-82AB
    Current - Quiescent (Iq)95 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V