NCP582DXV25T2G
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP582DXV25T2G
NCP582DXV25T2G
Part Number
NCP582DXV25T2G
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT563
Data sheet
NCP582DXV25T2G.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
NCP582DXV25T2G
Comments
    NCP582DXV25T2G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-563, SOT-666
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 150mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-563
    Current - Quiescent (Iq)95 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V