NCP583SQ18T1G
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP583SQ18T1G
NCP583SQ18T1G
Part Number
NCP583SQ18T1G
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SC82AB
Data sheet
NCP583SQ18T1G.pdf
Delivery Services
NCP583SQ18T1G
Comments
    NCP583SQ18T1G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-82A, SOT-343
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.75V @ 150mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSC-82AB
    Current - Quiescent (Iq)1.5 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V