NCP583XV15T2G
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP583XV15T2G
NCP583XV15T2G
Part Number
NCP583XV15T2G
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT563
Data sheet
NCP583XV15T2G.pdf
Delivery Services
NCP583XV15T2G
Comments
    NCP583XV15T2G Specifications
    PackageBulk
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-563, SOT-666
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.75V @ 150mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-563
    Current - Quiescent (Iq)1.5 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V