NCP583XV29T2G
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP583XV29T2G
NCP583XV29T2G
Part Number
NCP583XV29T2G
Description
IC REG LINEAR 2.9V 150MA SOT563
Data sheet
NCP583XV29T2G.pdf
Delivery Services
NCP583XV29T2G
Comments
    NCP583XV29T2G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-563, SOT-666
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.4V @ 150mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-563
    Current - Quiescent (Iq)1.5 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.9V