NCP584HSN12T1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP584HSN12T1
NCP584HSN12T1
Part Number
NCP584HSN12T1
Description
IC REG LINEAR 1.2V 200MA SOT23-5
Data sheet
NCP584HSN12T1.pdf
Delivery Services
NCP584HSN12T1
Comments
    NCP584HSN12T1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output200mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 200mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)70 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V