NCP585HSAN18T1G
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP585HSAN18T1G
NCP585HSAN18T1G
Part Number
NCP585HSAN18T1G
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 6HSON
Data sheet
NCP585HSAN18T1G.pdf
Delivery Services
NCP585HSAN18T1G
Comments
    NCP585HSAN18T1G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-VQFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.45V @ 300mA
    Current - Supply (Max)111 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-HSON (2.9x3)
    Current - Quiescent (Iq)90 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V