NCP585LSAN12T1G
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP585LSAN12T1G
NCP585LSAN12T1G
Part Number
NCP585LSAN12T1G
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 1.2V 300MA 6HSON
Data sheet
NCP585LSAN12T1G.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
NCP585LSAN12T1G
Comments
    NCP585LSAN12T1G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-VQFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Current
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.75V @ 300mA
    Current - Supply (Max)111 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-HSON (2.9x3)
    Current - Quiescent (Iq)90 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V