NCP612SQ25T1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP612SQ25T1
NCP612SQ25T1
Part Number
NCP612SQ25T1
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 2.5V 100MA SC88A
Data sheet
NCP612SQ25T1.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
NCP612SQ25T1
Comments
    NCP612SQ25T1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
    Control FeaturesEnable
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.38V @ 100mA
    Current - Supply (Max)90 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSC-88A (SC-70-5/SOT-353)
    Current - Quiescent (Iq)90 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V