NCP612SQ28T1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP612SQ28T1
NCP612SQ28T1
Part Number
NCP612SQ28T1
Description
IC REG LINEAR 2.8V 100MA SC88A
Data sheet
NCP612SQ28T1.pdf
Delivery Services
NCP612SQ28T1
Comments
    NCP612SQ28T1 Specifications
    Control FeaturesEnable
    Current - Output100mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.38V @ 100mA
    Current - Quiescent (Iq)90 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V