NCP612SQ37T2G
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP612SQ37T2G
NCP612SQ37T2G
Part Number
NCP612SQ37T2G
Description
IC REG LINEAR 3.7V 100MA SC88A
Data sheet
NCP612SQ37T2G.pdf
Delivery Services
NCP612SQ37T2G
Comments
    NCP612SQ37T2G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Control FeaturesEnable
    Current - Output100mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.38V @ 100mA
    Current - Quiescent (Iq)90 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.7V