NCP623MN-33R2
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP623MN-33R2
NCP623MN-33R2
Part Number
NCP623MN-33R2
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 6DFN
Data sheet
NCP623MN-33R2.pdf
Delivery Services
NCP623MN-33R2
Comments
    NCP623MN-33R2 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-VDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)0.26V @ 150mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-DFN (3x3)
    Current - Quiescent (Iq)200 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V