NCP662SQ18T1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP662SQ18T1
NCP662SQ18T1
Part Number
NCP662SQ18T1
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 1.8V 100MA SC82AB
Data sheet
NCP662SQ18T1.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
NCP662SQ18T1
Comments
    NCP662SQ18T1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-82A, SOT-343
    Control FeaturesEnable
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.7V @ 100mA
    Current - Supply (Max)6 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSC-82AB
    Current - Quiescent (Iq)1 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V