NCP662SQ33T1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP662SQ33T1
NCP662SQ33T1
Part Number
NCP662SQ33T1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SC82AB
Data sheet
NCP662SQ33T1.pdf
Delivery Services
NCP662SQ33T1
Comments
    NCP662SQ33T1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Package / CaseSC-82A, SOT-343
    Control FeaturesEnable
    Current - Output100mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.42V @ 100mA
    Current - Quiescent (Iq)1 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V