NCV1117DT18RKG
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCV1117DT18RKG
NCV1117DT18RKG
Part Number
NCV1117DT18RKG
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A DPAK
Data sheet
NCV1117DT18RKG.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
NCV1117DT18RKG
Comments
    NCV1117DT18RKG Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesAutomotive, AEC-Q100
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
    Voltage - Input (Max)20V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 800mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDPAK
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V