NCV51460SN33T1G
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCV51460SN33T1G
NCV51460SN33T1G
Part Number
NCV51460SN33T1G
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 3.3V 20MA SOT23-3
Data sheet
NCV51460SN33T1G.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
NCV51460SN33T1G
Comments
    NCV51460SN33T1G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesAutomotive, AEC-Q100
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Control Features-
    Current - Output20mA
    Protection FeaturesReverse Polarity, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
    Voltage - Input (Max)28V
    Voltage Dropout (Max)1.4V @ 10mA
    Current - Supply (Max)220 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
    Current - Quiescent (Iq)200 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V