NCV8501D100R2
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCV8501D100R2
NCV8501D100R2
Part Number
NCV8501D100R2
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 10V 150MA 8SOIC
Data sheet
NCV8501D100R2.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
NCV8501D100R2
Comments
    NCV8501D100R2 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesAutomotive, AEC-Q100
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable, Reset
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C
    Voltage - Input (Max)45V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 150mA
    Current - Supply (Max)19 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)10V