NCV8502D25R2
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCV8502D25R2
NCV8502D25R2
Part Number
NCV8502D25R2
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 8SOIC
Data sheet
NCV8502D25R2.pdf
Delivery Services
NCV8502D25R2
Comments
    NCV8502D25R2 Specifications
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable, Reset
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C
    Voltage - Input (Max)45V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)19 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)125 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V