NCV8503PW25R2
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCV8503PW25R2
NCV8503PW25R2
Part Number
NCV8503PW25R2
Description
IC REG LINEAR 2.5V 400MA 16SOIC
Data sheet
NCV8503PW25R2.pdf
Delivery Services
NCV8503PW25R2
Comments
    NCV8503PW25R2 Specifications
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad
    Control FeaturesEnable, Reset
    Current - Output400mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C
    Voltage - Input (Max)45V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)45 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package16-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)350 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V