NCV8506D2T25R4
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCV8506D2T25R4
NCV8506D2T25R4
Part Number
NCV8506D2T25R4
Description
IC REG LINEAR 2.5V 400MA D2PAK-7
Data sheet
NCV8506D2T25R4.pdf
Delivery Services
NCV8506D2T25R4
Comments
    NCV8506D2T25R4 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Control FeaturesReset
    Current - Output400mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C
    Voltage - Input (Max)45V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)45 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageD2PAK-7
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V