PB137ACV
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
PB137ACV
PB137ACV
Part Number
PB137ACV
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 13.7V 1A TO220AB
Data sheet
PB137ACV.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
PB137ACV
Comments
    PB137ACV Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR58dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 150°C
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage Dropout (Max)2.6V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220
    Current - Quiescent (Iq)8 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)13.7V