PT7M8206B12TA5EX
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
PT7M8206B12TA5EX
PT7M8206B12TA5EX
Part Number
PT7M8206B12TA5EX
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 1.2V 300MA SOT23-5
Data sheet
PT7M8206B12TA5EX.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
PT7M8206B12TA5EX
Comments
    PT7M8206B12TA5EX Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)100 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V