RC1117D25T
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
RC1117D25T
RC1117D25T
Part Number
RC1117D25T
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 1 OUTPUT BIPOLAR
Data sheet
RC1117D25T.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
RC1117D25T
Comments
    RC1117D25T Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR72dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)7.5V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
    Current - Quiescent (Iq)13 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V