RC1587M33T
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
RC1587M33T
RC1587M33T
Part Number
RC1587M33T
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
Data sheet
RC1587M33T.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
RC1587M33T
Comments
    RC1587M33T Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR72dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Control Features-
    Current - Output3A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)5V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 3A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageD2PAK (TO-263)
    Current - Quiescent (Iq)13 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V