REG101NA-5/250
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
REG101NA-5/250
REG101NA-5/250
Part Number
REG101NA-5/250
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 5V 100MA SOT23-5
Data sheet
REG101NA-5/250.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
REG101NA-5/250
Comments
    REG101NA-5/250 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)0.13V @ 100mA
    Current - Supply (Max)650 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)500 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)5V