REG101UA-5/2K5
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
REG101UA-5/2K5
REG101UA-5/2K5
Part Number
REG101UA-5/2K5
Description
IC REG LINEAR 5V 100MA 8SOIC
Data sheet
REG101UA-5/2K5.pdf
Delivery Services
REG101UA-5/2K5
Comments
    REG101UA-5/2K5 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output100mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)0.13V @ 100mA
    Current - Supply (Max)650 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)500 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)5V