REG102NA-A/250
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
REG102NA-A/250
REG102NA-A/250
Part Number
REG102NA-A/250
Description
IC REG LIN POS ADJ 250MA SOT23-5
Data sheet
REG102NA-A/250.pdf
Delivery Services
REG102NA-A/250
Comments
    REG102NA-A/250 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (120Hz)
    Output TypeAdjustable
    Control FeaturesEnable
    Current - Output250mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)0.27V @ 250mA
    Current - Supply (Max)800 µA
    Voltage - Output (Max)5.5V
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)500 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V