REG102UA-2.85
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
REG102UA-2.85
REG102UA-2.85
Part Number
REG102UA-2.85
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 2.85V 250MA 8SOIC
Data sheet
REG102UA-2.85.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
REG102UA-2.85
Comments
    REG102UA-2.85 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output250mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)0.27V @ 250mA
    Current - Supply (Max)800 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)500 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V