REG103UA-3.3
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
REG103UA-3.3
REG103UA-3.3
Part Number
REG103UA-3.3
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8SOIC
Data sheet
REG103UA-3.3.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
REG103UA-3.3
Comments
    REG103UA-3.3 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)15V
    Voltage Dropout (Max)0.28V @ 500mA
    Current - Supply (Max)1.3 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)0.7 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V