REG1117F-3.3/500
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
REG1117F-3.3/500
REG1117F-3.3/500
Part Number
REG1117F-3.3/500
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LIN 3.3V 800MA DDPAK
Data sheet
REG1117F-3.3/500.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
REG1117F-3.3/500
Comments
    REG1117F-3.3/500 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR62dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Control Features-
    Current - Output800mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)15V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 800mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-3
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V