REG1118-2.85
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
REG1118-2.85
REG1118-2.85
Part Number
REG1118-2.85
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LIN 2.85V 800MA SOT223-4
Data sheet
REG1118-2.85.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
REG1118-2.85
Comments
    REG1118-2.85 Specifications
    PackageBulk,Tube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR56dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output800mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 70°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 800mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-4
    Current - Quiescent (Iq)7 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V