REG113EA-2.85/2K5
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
REG113EA-2.85/2K5
REG113EA-2.85/2K5
Part Number
REG113EA-2.85/2K5
Description
IC REG LINEAR 2.85V 400MA 8VSSOP
Data sheet
REG113EA-2.85/2K5.pdf
Delivery Services
REG113EA-2.85/2K5
Comments
    REG113EA-2.85/2K5 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output400mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)0.41V @ 400mA
    Current - Supply (Max)1 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-VSSOP
    Current - Quiescent (Iq)500 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V