REG113NA-2.5/250
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
REG113NA-2.5/250
REG113NA-2.5/250
Part Number
REG113NA-2.5/250
Description
IC REG LINEAR 2.5V 400MA SOT23-5
Data sheet
REG113NA-2.5/250.pdf
Delivery Services
REG113NA-2.5/250
Comments
    REG113NA-2.5/250 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output400mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)0.41V @ 400mA
    Current - Supply (Max)1 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)500 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V