S-1112B17MC-L6CTFU
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
S-1112B17MC-L6CTFU
S-1112B17MC-L6CTFU
Part Number
S-1112B17MC-L6CTFU
Description
IC REG LINEAR 1.7V 150MA SOT23-5
Data sheet
S-1112B17MC-L6CTFU.pdf
Delivery Services
S-1112B17MC-L6CTFU
Comments
    S-1112B17MC-L6CTFU Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesS-1112
    RoHSRoHS
    PSRR80dB (1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)6.5V
    Voltage Dropout (Max)0.47V @ 100mA
    Current - Supply (Max)90 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)1 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.7V