S-1131B36UA-N4VTFU
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
S-1131B36UA-N4VTFU
S-1131B36UA-N4VTFU
Part Number
S-1131B36UA-N4VTFU
Description
IC REG LINEAR 3.6V 300MA SOT89-3
Data sheet
S-1131B36UA-N4VTFU.pdf
Delivery Services
S-1131B36UA-N4VTFU
Comments
    S-1131B36UA-N4VTFU Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-243AA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)6.5V
    Voltage Dropout (Max)0.28V @ 100mA
    Current - Supply (Max)65 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-89-3
    Current - Quiescent (Iq)1 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.6V