S-1132A33-U5T1U
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
S-1132A33-U5T1U
S-1132A33-U5T1U
Part Number
S-1132A33-U5T1U
Manufacturer
ABLIC Inc.
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT89-5
Data sheet
S-1132A33-U5T1U.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
S-1132A33-U5T1U
Comments
    S-1132A33-U5T1U Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesS-1132
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-89-5/6
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Current
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)6.5V
    Voltage Dropout (Max)0.15V @ 100mA
    Current - Supply (Max)40 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-89-5
    Current - Quiescent (Iq)1 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V