S-1137A25-M5T1U
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
S-1137A25-M5T1U
S-1137A25-M5T1U
Part Number
S-1137A25-M5T1U
Manufacturer
ABLIC Inc.
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SOT23-5
Data sheet
S-1137A25-M5T1U.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
S-1137A25-M5T1U
Comments
    S-1137A25-M5T1U Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesS-1137
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable, Soft Start
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Current
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.35V @ 300mA
    Current - Supply (Max)65 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)1 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V