S-1137B33-I6T2U
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
S-1137B33-I6T2U
S-1137B33-I6T2U
Part Number
S-1137B33-I6T2U
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SNT6A
Data sheet
S-1137B33-I6T2U.pdf
Delivery Services
S-1137B33-I6T2U
Comments
    S-1137B33-I6T2U Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesS-1137
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-SMD, Flat Leads
    Control FeaturesEnable, Soft Start
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Current
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.31V @ 300mA
    Current - Supply (Max)65 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSNT-6A
    Current - Quiescent (Iq)1 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V