S-1142D33I-E6T1U
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
S-1142D33I-E6T1U
S-1142D33I-E6T1U
Part Number
S-1142D33I-E6T1U
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 6HSOP
Data sheet
S-1142D33I-E6T1U.pdf
Delivery Services
S-1142D33I-E6T1U
Comments
    S-1142D33I-E6T1U Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesS-1142C/D
    RoHSRoHS
    PSRR45dB (100Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
    Control FeaturesEnable
    Current - Output200mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)50V
    Voltage Dropout (Max)0.72V @ 200mA
    Current - Quiescent (Iq)1 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V