S-1155B33-U5T1U
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
S-1155B33-U5T1U
S-1155B33-U5T1U
Part Number
S-1155B33-U5T1U
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA SOT89-5
Data sheet
S-1155B33-U5T1U.pdf
Delivery Services
S-1155B33-U5T1U
Comments
    S-1155B33-U5T1U Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesS-1155
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (1kHz)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.1V @ 200mA
    Current - Supply (Max)90 µA
    Current - Quiescent (Iq)1 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V