S-1167B54-M5T1U
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
S-1167B54-M5T1U
S-1167B54-M5T1U
Part Number
S-1167B54-M5T1U
Description
IC REG LINEAR 5.4V 150MA SOT23-5
Data sheet
S-1167B54-M5T1U.pdf
Delivery Services
S-1167B54-M5T1U
Comments
    S-1167B54-M5T1U Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)6.5V
    Voltage Dropout (Max)0.21V @ 100mA
    Current - Supply (Max)16 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)900 nA
    Voltage - Output (Min/Fixed)5.4V