S-1170B25UC-OTKTFU
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
S-1170B25UC-OTKTFU
S-1170B25UC-OTKTFU
Part Number
S-1170B25UC-OTKTFU
Description
IC REG LINEAR 2.5V 800MA SOT89-5
Data sheet
S-1170B25UC-OTKTFU.pdf
Delivery Services
S-1170B25UC-OTKTFU
Comments
    S-1170B25UC-OTKTFU Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesS-1170
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (1kHz)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output800mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)6.5V
    Voltage Dropout (Max)0.22V @ 300mA
    Current - Supply (Max)160 µA
    Current - Quiescent (Iq)1 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V