S-1170B36UC-OTVTFU
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
S-1170B36UC-OTVTFU
S-1170B36UC-OTVTFU
Part Number
S-1170B36UC-OTVTFU
Description
IC REG LINEAR 3.6V 800MA SOT89-5
Data sheet
S-1170B36UC-OTVTFU.pdf
Delivery Services
S-1170B36UC-OTVTFU
Comments
    S-1170B36UC-OTVTFU Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesS-1170
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (1kHz)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output800mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)6.5V
    Voltage Dropout (Max)0.18V @ 300mA
    Current - Supply (Max)160 µA
    Current - Quiescent (Iq)1 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.6V