S-1200B36-I6T2U
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
S-1200B36-I6T2U
S-1200B36-I6T2U
Part Number
S-1200B36-I6T2U
Manufacturer
ABLIC Inc.
Description
IC REG LINEAR 3.6V 150MA SNT6A
Data sheet
S-1200B36-I6T2U.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
S-1200B36-I6T2U
Comments
    S-1200B36-I6T2U Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesS-1200
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-SMD, Flat Leads
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)0.19V @ 100mA
    Current - Supply (Max)40 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSNT-6A
    Current - Quiescent (Iq)1 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.6V