S-1206B25-M3T1U
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
S-1206B25-M3T1U
S-1206B25-M3T1U
Part Number
S-1206B25-M3T1U
Description
IC REG LINEAR 2.5V 250MA SOT23-3
Data sheet
S-1206B25-M3T1U.pdf
Delivery Services
S-1206B25-M3T1U
Comments
    S-1206B25-M3T1U Specifications
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Control Features-
    Current - Output250mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)6.5V
    Voltage Dropout (Max)0.36V @ 100mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-3
    Current - Quiescent (Iq)1.5 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V